EXML1200-GATE
In Stock
Free Delivery
Free Delivery on this product
RGL EXML1200-GATE external standard maglock with 545kg holding force
Features:
  • External magnet
  • Weatherproof
  • Dual voltage 12v/24v
  • Side or face fixing
  • Armature comes with fixing kit
Technical Specifications:
  • Stainless steel housing
  • 545kgs (1200lb) holding force
  • 12VDC current consumption - 500mAmp current draw
  • 24VDC current consumption - 250mAmp current draw
  • Comes complete with 500mm cable